
Prieš 73-erius metus - 1941 m. birželio 14 d. - Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Iš viso buvo išvežta apie 18 500 žmonių, kurių didžioji dalis vežti į tremtį, kiti – į GULAG'o stovyklas. Buvo ištremta daug to meto politikų, inteligentų bei kitų visuomenės veikėjų. Kviečiame susipažinti, o kitus prisiminti juodąją Serovo instrukciją dėl prieštarybinio elemento išvežimo tvarkos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Šiame dokumente galime išvysti, kaip šaltakraujiškai, net ciniškai buvo paruošta ir įgyvendinta Pabaltijo valstybių žmonių likvidavimo instrukcija.
Visiškai slaptai
INSTRUKCIJA
dėl prieštarybinio elemento išvežimo tvarkos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje
dėl prieštarybinio elemento išvežimo tvarkos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje
1.Bendrieji nuostatai
Prieštarybinio elemento išvežimas iš Pabaltijo valstybių yra didelės politinės svarbos uždavinys. Sėkmingas jo išsprendimas priklauso nuo apskričių operatyvinių trejukių ir štabų sugebėjimo tinkamai paruošti šiai operacijai atlikti planą ir iš anksto numatyti visa, kas reikalinga. Kartu reikia turėti galvoje, kad ši operacija turi būti atlikta be triukšmo ir panikos, taip, kad nepasireikštų jokių demonstracijų bei kitokių išsišokimų ne tik iš išvežamųjų pusės, bet ir iš tam tikros dalies aplinkinių gyventojų, priešingai nusiteikusių Tarybų valdžios atžvilgiu.
Toliau yra duodami nurodymai, kokiu būdu turi būti atlikta išvežimo operacija. Tų nurodymų reikia laikytis, tačiau, atskirais atvejais, išvežimą vykdantys bendradarbiai, atsižvelgdami į konkrečias išvežimo sąlygas ir teisingai įvertindami padėtį, gali ir privalo daryti kitus sprendimus, siekiančius to paties tikslo – be triukšmo ir panikos atlikti jiems pavestą uždavinį.
2. Instruktavimo tvarka
Operatyvinės grupės instruktuojamos apskričių trejukių iš vakaro prieš pat išvežimą, turint galvoje laiką, reikalingą nuvykti į operacijos atlikimo vietą.
Apskričių trejukės iš anksto paruošia transportą, reikalingą operatyvinėms grupėms nugabenti į kaimus, į operacijos atlikimo vietą.
Reikalingam kiekiui sunkvežimių bei kitokių transporto priemonių parūpinti apskričių trejukės susitaria su vietos partinių organizacijų vadovybe.
Instruktavimui numatytos patalpos turi būti iš anksto rūpestingai paruoštos, atkreipiant dėmesį į jų talpumą, esamus išėjimus bei įėjimus ir užkertant kelią į jas patekti pašaliniams asmenims.
Instruktavimo metu turi būti sudaryta namams apsauga iš operatyvinių darbuotojų tarpo.
Kam nors iš operacijos dalyvių į instruktavimą neatvykus, apskrities trejukė tuoj imasi priemonių neatvykusį pakeisti iš rezervo, kuris turi būti iš anksto numatytas.
Susirinkusiems pranešamas vyriausybės nutarimas išvežti iš respublikos ar rajono teritorijos nustatytą prieštarybinį kontingentą ir trumpai atpasakojama išvežamųjų charakteristika.
Ypatingai reikia atkreipti instruktavime dalyvaujančių partijos darbuotojų (vietinių) dėmesį į tai, kad išvežamieji yra Tarybų liaudies priešai ir kad iš jų pusės gali kartais būti net ginkluotas pasipriešinimas.
3. Dokumentų gavimo tvarka
Painstruktavus bendrais bruožais operatyvines grupes, pastarosioms reikia įteikti gabenti paruoštus dokumentus. Išvežamųjų asmenų bylos turi būti iš anksto sutvarkytos, suskirstytos pagal operatyvines grupes, valsčius ir kaimus, kad jas išduodant nebūtų jokios gaišaties.
Gavęs asmens bylą, operatyvinės grupės vyresnysis susipažįsta su bylomis tų šeimų, kurias jam teks išvežti. Jis išaiškina šeimos sudėtį, apsirūpina reikalingais užpildytais blankais, patikrina, ar yra transporto priemonių išvežamajam gabenti ir gauna išsamius atsakymus į jam neaiškius klausimus.
Išduodant dokumentus, apskrities trejukė kartu paaiškina kiekvienam operatyvinės grupės vyresniajam, kur yra (išvežti) numatytos šeimos ir nurodo kelionės maršrutą į tą vietą. Nurodomas taip pat kelias, kuriuo operatyvinės grupės turi važiuoti, veždamos šeimas į geležinkelių stotis pakrovimui į vagonus. Turi būti taip pat nurodyta, kur yra kariuomenės rezervas tuo atveju, jei atsirastų reikalas jį iššaukti ryšius su kuriais nors ekscesais.
Patikrinama, ar operatyvinių grupių dalyviai turi su savim ginklą bei šovinius ir ar tas ginklas yra tvarkoje. Ginklas turi būti paruoštas šauti, užtaisytas, tačiau šovinys į vamzdį neįleidžiamas. Ginklas pavartojamas tik būtinam atvejui esant – ginkluoto užpuolimo arba ginkluoto pasipriešinimo atveju.
4. Išvežimui vykdyti tvarka
Jei iš kurio nors gyvenamo punkto išvežamos kelios šeimos, tai vienas operatyvinių darbuotojų skiriamas vyresniuoju ir, jo vadovaujama, operatyvinė grupė vyksta į nustatytas vietas, kaimus.
Atvykus į kaimą, operatyvinė (laikydamasi reikalingos konspiracijos) užmezga ryšį su vietiniais valdžios atstovais (vietinės tarybos pirmininku, sekretoriumi ar nariais) ir kartu su jais išaiškina tikslią išvežti numatytų šeimų gyvenamąją vietą. Po to operatyvinė grupė drauge su valdžios atstovais, skirtais turtui surašinėti, vyksta išvežimo operacijos atlikti.
Operacija pradedama auštant. Įėjęs į išvežamojo butą, operatyvinės grupės vyresnysis surenka visą šeimą į vieną kambarį, imdamasis reikalingų atsargumo priemonių, kad neįvyktų kokių nors išsišokimų.
Tikrindamas pagal sąrašą šeimos sudėtį, vyresnysis išsiaiškina, ar nėra šeimoje ligonių ir kur yra išvykę šeimos nariai, jei tokių būtų; po to jis siūlo atiduoti turimus ginklus. Nepriklausomai nuo to, ar ginklai bus atiduoti ar ne, ginklams surasti daroma pirmučiausia išvežamųjų asmenų krata, o paskui ir visos patalpos krata.
Patalpos kratos metu išvežamiesiems prižiūrėti skiriamas vienas iš operatyvinės grupės dalyvių.
Jei kratos metu ginklų rasta nedaug, tai juos pasiima operatyvinė grupė, pasidalindama tarpusavyje. Jei ginklų rasta daug, tai, išėmus u-raktus, jie pakraunami į operatyvinės grupės mašiną arba vežimą.
Šoviniai sutvarkomi ir kraunami kartu su šautuvais.
Reikalui esant, ginklams gabenti mobilizuojamas ūkinis vežimas su atitinkama apsauga.
Suradus ginklų, kontrrevoliucinių atsišaukimų, literatūros, svetimos valiutos, didelį kiekį vertybių ir t.t., apie tai surašomas vietoje trumpas kratos protokolas, kuriame pažymima, kad surasta ginklų arba kontrrevoliucinės literatūros. Ginkluoto pasipriešinimo atveju, apie reikalą pasipriešinusiems asmenims suimti ir pristatyti į VRLK apskrities skyrių sprendžia apskričių trejukės.
Jei kuris nors išvežti numatytų asmenų nuo išvežimo pasislėptų arba serga, tai apie jį surašomas aktas, kurį pasirašo partijos aktyvo atstovas.
Padarius kratą, išvežamiesiems pareiškiama, kad vyriausybės nutarimu jie būsią išvežti į kitas Tarybų Sąjungos sritis.
Išvežamiesiems leidžiama pasiimti su savimi šių namų apyvokos daiktų, bet ne daugiau kaip 100 kg:
1. Drabužių,
2. Avalynės,
3. Baltinių,
4. Patalynę,
5. Indų valgiui,
6. Indų arbatai,
7. Virtuvės indų,
8. Maisto – mėnesinę atsargą kiekvienai šeimai,
9. Turimus pinigus,
10. Lagaminą arba dėžę daiktams sudėti.
Stambių daiktų imti nepatariama.
Išvežant kaimo gyventojus, leidžiama jiems imtis su savimi smulkų žemės ūkio inventorių: kirvius, pjūklus ar kitokius daiktus, kurie surišami ir sutvarkomi atskirai nuo kitų daiktų, kad kraunant etalonus, būtų galima pakrauti juos į atskirus, specialiai paskirtus prekinius vagonus.
Ant sutvarkytos mantos, kad ji nesusimaišytu su kitais daiktais, turi būti parašytas išvežamojo vardas, pavardė bei tėvo vardas ir kaimo pavadinimas.
Kraunant mantą į vežimą, reikia imtis priemonių, kad išvežamasis negalėtų ja pasinaudoti pasipriešinimui tuo metu, kai bus vežamas.
Operatyvinei grupei kraunant mantą, šioje akcijoje dalyvauja partinių organizacijų atstovai, prisilaikydami gautų nurodymų surašo išvežamojo turtą ir organizuoja jo saugojimą.
Jei išvežamasis turi savo susisiekimo priemonių, tai jo turtas pakraunamas į vežimą ir drauge su šeima vežamas į numatytą pakrovimo punktą.
Jei išvežamasis susisiekimo priemonių neturi, tai operatyvinės grupės vyresniojo nurodymu vežimai mobilizuojami kaime per vietinės valdžios organus.
Visi asmenys, kurie operacijos metu įeina arba yra išvežamųjų namuose, turi būti sulaikyti, kol baigsis operacija, ir turi būti išaiškinti jų santykiai su išvežamaisiais. Tai daroma pasislėpusiems ir paieškomiems policininkams, žandarams ir kitiems asmenims sulaikyti.
Patikrinus sulaikytuosius ir išaiškinus, kad jie nepriklauso mums rūpimam kontingentui, sulaikytieji paleidžiami.
Jei, atliekant operaciją, prie išvežamojo namo pradeda rinktis kaimo gyventojai, tai jiems reikia pasiūlyti išsiskirstyti ir neleisti, kad susidarytų minia.
Jei išvežamasis atsisako atidaryti savo buto duris, nors ir žino, kad yra atvykęs VSLK (Valstybės Saugumo Liaudies Komisariato) bendradarbiai, duris reikia išlaužti. Atskirais atvejais į pagalbą kviečiamos kaimo operatyvinės grupės, atliekančios operaciją toje pačioje vietovėje.
Išvežamieji turi būti pristatomi iš kaimų į geležinkelių stoties surinkimo punktą dieną, kol dar šviesu; todėl reikia stengtis, kad kiekviena šeima būtų sutvarkyta daugiausia per dvi valandas.
Veikti operacijos metu visais atvejais reikia tvirtai ir griežtai, be mažiausios maišaties, triukšmo bei panikos.
Atiminėti iš išvežamųjų bet kokius daiktus, išskyrus ginklus, kontrrevoliucinę literatūrą bei valiutą, o taip pat naudotis išvežamųjų maisto produktais – kategoriškai draudžiama.
Įspėti visus operacijos dalyvius, kad mėginę pasisavinti atskirus išvežamųjų daiktus, bus traukiami teismo atsakomybėn.
5. Tvarka šeimos galvai atskirti nuo šeimos
Turint galvoje, kad didelė išvežamųjų dalis turi būti areštuota ir padėta į specialias stovyklas, o jų šeimos vyksta į specialiai numatytas tolimas sritis apsigyvendinti, reikia šeimos atskyrimo operaciją daryti tokiu būdu, kad iš pradžios apie atskyrimą nebūtų skelbiama. Po to, kai padaryta krata ir suforminti atitinkami dokumentai asmens bylai, operatyvinis darbuotojas, dar būdamas išvežamojo bute, užpildo šeimos galvą liečiančius dokumentus ir įdeda į jo asmens bylą, o šeimos narių suforminti dokumentai įdedami į išvežamos šeimos asmens bylą.
Į pakrovimo stotį visa šeima gabenama viename vežime ir tik pakrovimo stoty šeimos galva sodinamas atskirai nuo šeimos specialiukai šeimų galvoms skirtuose vagonuose.
Išvežamiesiems ruošiantis savo bute, įspėti šeimos galvą, kad jis savo asmeninius daiktus dėtų į atskirą lagaminą, nes išvežamiesiems vyrams būsiąs padarytas sanitarinis patikrinimas atskirai nuo moterų ir vaikų.
Pakrovimo stotyje areštuotinus šeimos galvas krauti į specialiai jiems skirtus vagonus, kuriuos nurodys tam reikalui paskirtas operatyvinis darbuotojas.
6. Tvarka išvežamiems lydėti
Bendradarbiams, lydintiems vežimais vežamus išvežamuosius, važiuoti išvežamųjų vežimuose draudžiama. Bendradarbiai privalo žygiuoti iš šonų ir užpakalių išvežamųjų kolonos. Apsaugos vyresnysis periodiškai apeina visas kolonas, tikrindamas judėjimo tvarką.
Išvežamųjų kolonai praeinant pro punktus, o taip pat prasilenkiant su praeiviais, priežiūra turi būti ypatingai rūpestinga, kad lydimieji negalėtų pabėgti; draudžiama taip pat bet kokie pasikalbėjimai tarp išvežamųjų ir praeivių.
7. Tvarka ešalonams pakrauti
Kiekviename pakrovimo punkte už pakrovimą atsako operatyvinės trejukės ir specialiai tam reikalui paskirtas asmuo.
Išvežimo dieną pakrovimo punkto viršininkas drauge su ešalono ir jį lydinčios NKVD kariuomenės dalies viršininku apžiūri geležinkelių pateiktus vagonus, kad juose būtų visa, kas reikalinga (plautai, žibintai, grotai ir t.t.), ir susitaria su ešalono viršininku dėl išvežamųjų priėmimo tvarkos.
Pakrovimo vieta stoty apsupama NKVD kariuomenės raudonarmiečių.
Operatyvinių grupių vyresnieji perduoda ešalono viršininkui vieną egzempliorių išvežamųjų sąrašo, sudaryto pagal vagonus.
Ešalono viršininkas šaukia pagal sąrašą išvežamuosius, rūpestingai patikrina kiekvieną pavardę ir nurodo vietą vagone.
Drauge su išvežamaisiais į tą patį vagoną kraunami ir jų daiktai, išskyrus smulkų žemės ūkio inventorių, kuris pakraunamas į atskirą vagoną.
Išvežamieji kraunami į vagonus šeimomis, skaldyti šeimų neleidžiama (išskyrus areštuotinus šeimų galvas). Reikia taip pat apskaičiuoti, kad į vagonus būtų pakrauta iki 25 žmonių.
Pakrovus reikalingą skaičių šeimų, vagonas uždaromas.
Priėmus ir pakrovus žmones į ešaloną, ešalono viršininkas atsako už visus jam perduotus žmones ir už jų pristatymą į paskyrimo vietą.
Operatyvinės grupės vyresnysis, perdavęs išvežamuosius, parašo apskrities operatyvinės trejukės viršininkui apie atliktą operaciją adresuotą raportą, kuriame trumpai pažymi išvežamojo pavardę, ar bute rasta ginklų bei kontrrevoliucinės literatūros, o taip pat atliktos operacijos eigą.
Pakrovę išvežamuosius į ešaloną ir pateikę raportus apie atliktos operacijos išdavas, operatyvinės grupės dalyviai laikomi laisvi ir veikia pagal VSLK apskrities skyriaus viršininko nurodymus.
Prieštarybinio elemento išvežimas iš Pabaltijo valstybių yra didelės politinės svarbos uždavinys. Sėkmingas jo išsprendimas priklauso nuo apskričių operatyvinių trejukių ir štabų sugebėjimo tinkamai paruošti šiai operacijai atlikti planą ir iš anksto numatyti visa, kas reikalinga. Kartu reikia turėti galvoje, kad ši operacija turi būti atlikta be triukšmo ir panikos, taip, kad nepasireikštų jokių demonstracijų bei kitokių išsišokimų ne tik iš išvežamųjų pusės, bet ir iš tam tikros dalies aplinkinių gyventojų, priešingai nusiteikusių Tarybų valdžios atžvilgiu.
Toliau yra duodami nurodymai, kokiu būdu turi būti atlikta išvežimo operacija. Tų nurodymų reikia laikytis, tačiau, atskirais atvejais, išvežimą vykdantys bendradarbiai, atsižvelgdami į konkrečias išvežimo sąlygas ir teisingai įvertindami padėtį, gali ir privalo daryti kitus sprendimus, siekiančius to paties tikslo – be triukšmo ir panikos atlikti jiems pavestą uždavinį.
2. Instruktavimo tvarka
Operatyvinės grupės instruktuojamos apskričių trejukių iš vakaro prieš pat išvežimą, turint galvoje laiką, reikalingą nuvykti į operacijos atlikimo vietą.
Apskričių trejukės iš anksto paruošia transportą, reikalingą operatyvinėms grupėms nugabenti į kaimus, į operacijos atlikimo vietą.
Reikalingam kiekiui sunkvežimių bei kitokių transporto priemonių parūpinti apskričių trejukės susitaria su vietos partinių organizacijų vadovybe.
Instruktavimui numatytos patalpos turi būti iš anksto rūpestingai paruoštos, atkreipiant dėmesį į jų talpumą, esamus išėjimus bei įėjimus ir užkertant kelią į jas patekti pašaliniams asmenims.
Instruktavimo metu turi būti sudaryta namams apsauga iš operatyvinių darbuotojų tarpo.
Kam nors iš operacijos dalyvių į instruktavimą neatvykus, apskrities trejukė tuoj imasi priemonių neatvykusį pakeisti iš rezervo, kuris turi būti iš anksto numatytas.
Susirinkusiems pranešamas vyriausybės nutarimas išvežti iš respublikos ar rajono teritorijos nustatytą prieštarybinį kontingentą ir trumpai atpasakojama išvežamųjų charakteristika.
Ypatingai reikia atkreipti instruktavime dalyvaujančių partijos darbuotojų (vietinių) dėmesį į tai, kad išvežamieji yra Tarybų liaudies priešai ir kad iš jų pusės gali kartais būti net ginkluotas pasipriešinimas.
3. Dokumentų gavimo tvarka
Painstruktavus bendrais bruožais operatyvines grupes, pastarosioms reikia įteikti gabenti paruoštus dokumentus. Išvežamųjų asmenų bylos turi būti iš anksto sutvarkytos, suskirstytos pagal operatyvines grupes, valsčius ir kaimus, kad jas išduodant nebūtų jokios gaišaties.
Gavęs asmens bylą, operatyvinės grupės vyresnysis susipažįsta su bylomis tų šeimų, kurias jam teks išvežti. Jis išaiškina šeimos sudėtį, apsirūpina reikalingais užpildytais blankais, patikrina, ar yra transporto priemonių išvežamajam gabenti ir gauna išsamius atsakymus į jam neaiškius klausimus.
Išduodant dokumentus, apskrities trejukė kartu paaiškina kiekvienam operatyvinės grupės vyresniajam, kur yra (išvežti) numatytos šeimos ir nurodo kelionės maršrutą į tą vietą. Nurodomas taip pat kelias, kuriuo operatyvinės grupės turi važiuoti, veždamos šeimas į geležinkelių stotis pakrovimui į vagonus. Turi būti taip pat nurodyta, kur yra kariuomenės rezervas tuo atveju, jei atsirastų reikalas jį iššaukti ryšius su kuriais nors ekscesais.
Patikrinama, ar operatyvinių grupių dalyviai turi su savim ginklą bei šovinius ir ar tas ginklas yra tvarkoje. Ginklas turi būti paruoštas šauti, užtaisytas, tačiau šovinys į vamzdį neįleidžiamas. Ginklas pavartojamas tik būtinam atvejui esant – ginkluoto užpuolimo arba ginkluoto pasipriešinimo atveju.
4. Išvežimui vykdyti tvarka
Jei iš kurio nors gyvenamo punkto išvežamos kelios šeimos, tai vienas operatyvinių darbuotojų skiriamas vyresniuoju ir, jo vadovaujama, operatyvinė grupė vyksta į nustatytas vietas, kaimus.
Atvykus į kaimą, operatyvinė (laikydamasi reikalingos konspiracijos) užmezga ryšį su vietiniais valdžios atstovais (vietinės tarybos pirmininku, sekretoriumi ar nariais) ir kartu su jais išaiškina tikslią išvežti numatytų šeimų gyvenamąją vietą. Po to operatyvinė grupė drauge su valdžios atstovais, skirtais turtui surašinėti, vyksta išvežimo operacijos atlikti.
Operacija pradedama auštant. Įėjęs į išvežamojo butą, operatyvinės grupės vyresnysis surenka visą šeimą į vieną kambarį, imdamasis reikalingų atsargumo priemonių, kad neįvyktų kokių nors išsišokimų.
Tikrindamas pagal sąrašą šeimos sudėtį, vyresnysis išsiaiškina, ar nėra šeimoje ligonių ir kur yra išvykę šeimos nariai, jei tokių būtų; po to jis siūlo atiduoti turimus ginklus. Nepriklausomai nuo to, ar ginklai bus atiduoti ar ne, ginklams surasti daroma pirmučiausia išvežamųjų asmenų krata, o paskui ir visos patalpos krata.
Patalpos kratos metu išvežamiesiems prižiūrėti skiriamas vienas iš operatyvinės grupės dalyvių.
Jei kratos metu ginklų rasta nedaug, tai juos pasiima operatyvinė grupė, pasidalindama tarpusavyje. Jei ginklų rasta daug, tai, išėmus u-raktus, jie pakraunami į operatyvinės grupės mašiną arba vežimą.
Šoviniai sutvarkomi ir kraunami kartu su šautuvais.
Reikalui esant, ginklams gabenti mobilizuojamas ūkinis vežimas su atitinkama apsauga.
Suradus ginklų, kontrrevoliucinių atsišaukimų, literatūros, svetimos valiutos, didelį kiekį vertybių ir t.t., apie tai surašomas vietoje trumpas kratos protokolas, kuriame pažymima, kad surasta ginklų arba kontrrevoliucinės literatūros. Ginkluoto pasipriešinimo atveju, apie reikalą pasipriešinusiems asmenims suimti ir pristatyti į VRLK apskrities skyrių sprendžia apskričių trejukės.
Jei kuris nors išvežti numatytų asmenų nuo išvežimo pasislėptų arba serga, tai apie jį surašomas aktas, kurį pasirašo partijos aktyvo atstovas.
Padarius kratą, išvežamiesiems pareiškiama, kad vyriausybės nutarimu jie būsią išvežti į kitas Tarybų Sąjungos sritis.
Išvežamiesiems leidžiama pasiimti su savimi šių namų apyvokos daiktų, bet ne daugiau kaip 100 kg:
1. Drabužių,
2. Avalynės,
3. Baltinių,
4. Patalynę,
5. Indų valgiui,
6. Indų arbatai,
7. Virtuvės indų,
8. Maisto – mėnesinę atsargą kiekvienai šeimai,
9. Turimus pinigus,
10. Lagaminą arba dėžę daiktams sudėti.
Stambių daiktų imti nepatariama.
Išvežant kaimo gyventojus, leidžiama jiems imtis su savimi smulkų žemės ūkio inventorių: kirvius, pjūklus ar kitokius daiktus, kurie surišami ir sutvarkomi atskirai nuo kitų daiktų, kad kraunant etalonus, būtų galima pakrauti juos į atskirus, specialiai paskirtus prekinius vagonus.
Ant sutvarkytos mantos, kad ji nesusimaišytu su kitais daiktais, turi būti parašytas išvežamojo vardas, pavardė bei tėvo vardas ir kaimo pavadinimas.
Kraunant mantą į vežimą, reikia imtis priemonių, kad išvežamasis negalėtų ja pasinaudoti pasipriešinimui tuo metu, kai bus vežamas.
Operatyvinei grupei kraunant mantą, šioje akcijoje dalyvauja partinių organizacijų atstovai, prisilaikydami gautų nurodymų surašo išvežamojo turtą ir organizuoja jo saugojimą.
Jei išvežamasis turi savo susisiekimo priemonių, tai jo turtas pakraunamas į vežimą ir drauge su šeima vežamas į numatytą pakrovimo punktą.
Jei išvežamasis susisiekimo priemonių neturi, tai operatyvinės grupės vyresniojo nurodymu vežimai mobilizuojami kaime per vietinės valdžios organus.
Visi asmenys, kurie operacijos metu įeina arba yra išvežamųjų namuose, turi būti sulaikyti, kol baigsis operacija, ir turi būti išaiškinti jų santykiai su išvežamaisiais. Tai daroma pasislėpusiems ir paieškomiems policininkams, žandarams ir kitiems asmenims sulaikyti.
Patikrinus sulaikytuosius ir išaiškinus, kad jie nepriklauso mums rūpimam kontingentui, sulaikytieji paleidžiami.
Jei, atliekant operaciją, prie išvežamojo namo pradeda rinktis kaimo gyventojai, tai jiems reikia pasiūlyti išsiskirstyti ir neleisti, kad susidarytų minia.
Jei išvežamasis atsisako atidaryti savo buto duris, nors ir žino, kad yra atvykęs VSLK (Valstybės Saugumo Liaudies Komisariato) bendradarbiai, duris reikia išlaužti. Atskirais atvejais į pagalbą kviečiamos kaimo operatyvinės grupės, atliekančios operaciją toje pačioje vietovėje.
Išvežamieji turi būti pristatomi iš kaimų į geležinkelių stoties surinkimo punktą dieną, kol dar šviesu; todėl reikia stengtis, kad kiekviena šeima būtų sutvarkyta daugiausia per dvi valandas.
Veikti operacijos metu visais atvejais reikia tvirtai ir griežtai, be mažiausios maišaties, triukšmo bei panikos.
Atiminėti iš išvežamųjų bet kokius daiktus, išskyrus ginklus, kontrrevoliucinę literatūrą bei valiutą, o taip pat naudotis išvežamųjų maisto produktais – kategoriškai draudžiama.
Įspėti visus operacijos dalyvius, kad mėginę pasisavinti atskirus išvežamųjų daiktus, bus traukiami teismo atsakomybėn.
5. Tvarka šeimos galvai atskirti nuo šeimos
Turint galvoje, kad didelė išvežamųjų dalis turi būti areštuota ir padėta į specialias stovyklas, o jų šeimos vyksta į specialiai numatytas tolimas sritis apsigyvendinti, reikia šeimos atskyrimo operaciją daryti tokiu būdu, kad iš pradžios apie atskyrimą nebūtų skelbiama. Po to, kai padaryta krata ir suforminti atitinkami dokumentai asmens bylai, operatyvinis darbuotojas, dar būdamas išvežamojo bute, užpildo šeimos galvą liečiančius dokumentus ir įdeda į jo asmens bylą, o šeimos narių suforminti dokumentai įdedami į išvežamos šeimos asmens bylą.
Į pakrovimo stotį visa šeima gabenama viename vežime ir tik pakrovimo stoty šeimos galva sodinamas atskirai nuo šeimos specialiukai šeimų galvoms skirtuose vagonuose.
Išvežamiesiems ruošiantis savo bute, įspėti šeimos galvą, kad jis savo asmeninius daiktus dėtų į atskirą lagaminą, nes išvežamiesiems vyrams būsiąs padarytas sanitarinis patikrinimas atskirai nuo moterų ir vaikų.
Pakrovimo stotyje areštuotinus šeimos galvas krauti į specialiai jiems skirtus vagonus, kuriuos nurodys tam reikalui paskirtas operatyvinis darbuotojas.
6. Tvarka išvežamiems lydėti
Bendradarbiams, lydintiems vežimais vežamus išvežamuosius, važiuoti išvežamųjų vežimuose draudžiama. Bendradarbiai privalo žygiuoti iš šonų ir užpakalių išvežamųjų kolonos. Apsaugos vyresnysis periodiškai apeina visas kolonas, tikrindamas judėjimo tvarką.
Išvežamųjų kolonai praeinant pro punktus, o taip pat prasilenkiant su praeiviais, priežiūra turi būti ypatingai rūpestinga, kad lydimieji negalėtų pabėgti; draudžiama taip pat bet kokie pasikalbėjimai tarp išvežamųjų ir praeivių.
7. Tvarka ešalonams pakrauti
Kiekviename pakrovimo punkte už pakrovimą atsako operatyvinės trejukės ir specialiai tam reikalui paskirtas asmuo.
Išvežimo dieną pakrovimo punkto viršininkas drauge su ešalono ir jį lydinčios NKVD kariuomenės dalies viršininku apžiūri geležinkelių pateiktus vagonus, kad juose būtų visa, kas reikalinga (plautai, žibintai, grotai ir t.t.), ir susitaria su ešalono viršininku dėl išvežamųjų priėmimo tvarkos.
Pakrovimo vieta stoty apsupama NKVD kariuomenės raudonarmiečių.
Operatyvinių grupių vyresnieji perduoda ešalono viršininkui vieną egzempliorių išvežamųjų sąrašo, sudaryto pagal vagonus.
Ešalono viršininkas šaukia pagal sąrašą išvežamuosius, rūpestingai patikrina kiekvieną pavardę ir nurodo vietą vagone.
Drauge su išvežamaisiais į tą patį vagoną kraunami ir jų daiktai, išskyrus smulkų žemės ūkio inventorių, kuris pakraunamas į atskirą vagoną.
Išvežamieji kraunami į vagonus šeimomis, skaldyti šeimų neleidžiama (išskyrus areštuotinus šeimų galvas). Reikia taip pat apskaičiuoti, kad į vagonus būtų pakrauta iki 25 žmonių.
Pakrovus reikalingą skaičių šeimų, vagonas uždaromas.
Priėmus ir pakrovus žmones į ešaloną, ešalono viršininkas atsako už visus jam perduotus žmones ir už jų pristatymą į paskyrimo vietą.
Operatyvinės grupės vyresnysis, perdavęs išvežamuosius, parašo apskrities operatyvinės trejukės viršininkui apie atliktą operaciją adresuotą raportą, kuriame trumpai pažymi išvežamojo pavardę, ar bute rasta ginklų bei kontrrevoliucinės literatūros, o taip pat atliktos operacijos eigą.
Pakrovę išvežamuosius į ešaloną ir pateikę raportus apie atliktos operacijos išdavas, operatyvinės grupės dalyviai laikomi laisvi ir veikia pagal VSLK apskrities skyriaus viršininko nurodymus.
TRS Sąjungos Valstybės Saugumo Liaudies Komisaro Pavaduotojas
Valstybės Saugumo 3 Rango Komisaras (‒) SEROV
Valstybės Saugumo 3 Rango Komisaras (‒) SEROV